puskarczyk 1W piątek, 27 października 2023 r. w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji miało miejsce oficjalne otwarcie nowej wystawy czasowej. Tworzy ją blisko 60 obrazów autorstwa pochodzącej z Racławic Beaty Puskarczyk.

Artystka urodziła się w 1972 roku w Nisku. Sztuką interesowała się już od najmłodszych lat i od zawsze lubiła malować. Ukończyła studia ekonomiczne na Politechnice Rzeszowskiej oraz studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przez 24 lata pracowała jako księgowa. Do malowania wróciła kilkanaście lat temu, gdyż jest ono jej największą życiową pasją. Artystka preferuje nowoczesne malarstwo olejne, w którym dominują motywy fantastyczne i nierealne. W jej twórczości równie często pojawiają się także impresje oraz krajobrazy, a także przyroda, którą bacznie obserwuje.

Jej malarstwo jest wolne od wszelkich konwencji i ograniczeń. Nosi cechy jej własnego, indywidualnego stylu inspirowanego surrealizmem i realizmem magicznym. Widać w nim również wyraźne zamiłowanie do secesji wiedeńskiej, której wyrazem jest nieograniczona swoboda twórcza, płynne i faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna, bądź roślinna oraz swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm.

Wystawa dostępna będzie w galerii NCHIT dla zwiedzających do dnia 18 grudnia.

puskarczyk 8puskarczyk 7puskarczyk 6puskarczyk 5puskarczyk 4puskarczyk 3puskarczyk 2