miasto 33 1500Wystawa jest zwieńczeniem projektu artystycznego „Nisko w stylu Vintage” realizowanego przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Motywacją do działania, a także wyboru tematyki prezentowanych fotografii były przypadające w tym roku obchody jubileuszu 90. Rocznicy nadania praw miejskich Nisku.

Wystawa to wizualna opowieść o dawnym Nisku i jej mieszkańcach. To swoista forma stylizowanego reportażu, w którym dominującym motywem jest portret sytuacyjny. Bohaterami scenek rodzajowych są mieszkańcy Niska oraz ludzie związani z miastem, a scenerię stanowią zakątki i najbliższe okolice.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przy użyciu ręcznie modyfikowanej optyki z zachowaniem charakterystycznych dla obiektywu – monokla aberracji chromatycznych, sferycznych, a także błędów pozaosiowych takich jak: koma, astygmatyzm oraz krzywizna pola. To właśnie dzięki tym „uszlachetniającym” nieregularnościom obrazu piktorializm, którego szczególny rozkwit  w Polsce przypada na czas dwudziestolecia międzywojennego, zdobywa swoją unikalną i niepowtarzalną jakość, sprawiając, że fotografie stają się nie tylko zapisem rzeczywistości, ale również ekspresją artystycznych wizji i zwiększonego poczucia subiektywności.

Autorem prac jest Rafał Marchut – artysta fotografik, piktorialista.