organy 2W dniu 26 listopada 2023 roku Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodzin w Nisku miało miejsce niezwykłe wydarzenie muzyczne, które wplecione zostało w historię tego miejsca. Koncert organowy, poprowadzony przez utalentowanego Mariusza Rysia, stał się nie tylko okazją do delektowania się pięknem organów, ale również wyjątkowym momentem uwieńczającym remont tego instrumentu, którym zajął się ceniony organmistrz Grzegorz Stawowy.

Spotkanie rozpoczęło się serdecznym powitaniem wszystkich obecnych miłośników muzyki organowej przez proboszcza, księdza Kazimierza Hary. Następnie Grzegorz Stawowy przedstawił istotę budowy organów oraz zakres przeprowadzonego remontu i modernizacji instrumentu, nadając wydarzeniu głębszy kontekst.

Koncert Mariusza Rysia okazał się spektakularnym przeżyciem dla zgromadzonej publiczności. Dźwięki organów piszczałkowych napełniły przestrzeń Sanktuarium, tworząc atmosferę, która wprawiła słuchaczy w zachwyt.

Grzegorz Stawowy, organmistrz odpowiedzialny za remont instrumentu, z pasją dzielił się tajemnicami i ciekawostkami związanymi z mechaniką oraz procesem budowy organów. Jego wykład nie tylko inspirujący, lecz również edukacyjny, pozwolił publiczności zgłębić tajniki tego wyjątkowego instrumentu.

Repertuar koncertu obejmował utwory różnych epok, od XVI-wiecznych kompozycji z tabulatury Jana z Lublina po dzieła mistrzów baroku, takich jak Johann Sebastian Bach czy Johann Pachelbel. To bogactwo muzyczne dopełnione zostało suitą organową Louisa-Nicolasa Clérambaulta, romantycznym "Tuba tune" Craiga Sellara Langa, a także pięknym "Ave Maria" Franza Schuberta.

Jednak to nie koniec atrakcji tego wyjątkowego wydarzenia. Organmistrz Grzegorz Stawowy po koncercie z pasją opowiadał o historii i naprawie organów piszczałkowych w kościele św. Józefa w Nisku. Opowiedział o kompleksowym procesie remontu, który objął nie tylko same piszczałki, lecz także prospekt i szafę organową. Ponadto, przeprowadzono zmiany w układzie głosowym instrumentu, dodając nowe głosy i przestawiając piszczałki, co wpłynęło pozytywnie na brzmienie organów.

Dzięki pełnemu zaangażowaniu i trosce o każdy detal, Grzegorz Stawowy przywrócił organom ich dawny blask. To nie tylko koncert, lecz także wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które połączyło miłośników muzyki organowej, historyków, oraz wszystkich zainteresowanych tajnikami tego niezwykłego instrumentu.

Warto podkreślić, że remont organów piszczałkowych w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku to nie tylko zachowanie dziedzictwa kulturowego, lecz również inwestycja w przyszłość, dająca pewność, że ten wspaniały instrument będzie nadal sławił się doskonałym brzmieniem i cieszył wiernych podczas nabożeństw i koncertów.

Fundacja PiK

organy 1organy 5organy 7organy 8organy 9organy 10