gotowanie 78 grudnia w Kole Gospodyń Wiejskich w Nowosielcu odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadził pasjonat gotowania i lokalnych smaków Jerzy Nogal. Panie z kół z Zarzecza, Racławic, Kończyc i Nowosielca pod czujnym okiem pana Jurka przygotowały potrawy wigilijne z różnych regionów Polski.

Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ większość z tych potraw nie pojawia się powszechnie na naszych podkarpackich, wigilijnych stołach. Wśród dań pojawiły się ciekawie brzmiące nazwy jak: siemieniotka czy moczka ze Śląska, makiełki z Wielkopolski, pluci z Kaszub czy zupa brzadowa z Kociewia. Mimo, że dla naszych uszu nazwy brzmią nieco egzotycznie, to większość z tych potraw przygotowuje się z łatwo dostępnych i powszechnie znanych składników. Dominują znane również w naszej regionalnej kuchni bakalie, suszone owoce, aromatyczne przyprawy, miody i kasze.

W przedświątecznej atmosferze, wyśmienitych humorach i przemiłym towarzystwie naszego gościa bardzo szybko stół zapełniło 23 dania, które zachwyciły smakiem wszystkich zgromadzonych. Najwięcej punktów zdobyła zupa migdałowa, zupa z konopi oraz legumina makowa. To te potrawy mają największą szansę pojawić się gościnnie w tym roku na naszych stołach. Warsztaty zakończyły się śpiewaniem ulubionych kolęd oraz wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

Szkolenie dla NGO zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku w ramach projektu pn. „NISKO CORAZ WYŻEJ – PODNIESIENIE POTENCJAŁU EKONOMICZNO – GOSPODARCZEGO MIASTA I KONKURENCYJNOŚCI ŻYCIA W MIEŚCIE”, dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

MBP w Nisku

gotowanie 6gotowanie 5gotowanie 4gotowanie 3gotowanie 2gotowanie 1