nitk malowane 1Wystawa rękodzieła artystycznego „Nitką malowane” należy do stałych i cyklicznych przedsięwzięć Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Otwarcie 20. edycji wystawy miało miejsce w niedzielne popołudnie - 6 marca 2016 r.

Sala wystawiennicza po raz kolejny zamieniła się w krainę rękodzieła zapełniając się haftowanymi obrazami, misternymi koronkami, kolorowymi ozdobami świątecznymi oraz oryginalną biżuterią. Po raz kolejny okazuje się, że rękodzieło jest dziedziną, która daje nieograniczone możliwości, a prace za każdym razem zachwycają artyzmem, oryginalnością i techniką wykonania.

Z roku na rok powiększa się grono miłośników rękodzieła artystycznego. Coraz więcej osób realizuje się w tej dziedzinie i coraz częściej chce otaczać się przedmiotami pięknymi i wyjątkowymi. Także i w tym roku grono osób prezentujących swoje rękodzielnicze osiągnięcia  jest liczne. Wśród autorów eksponowanych prac znalazły się panie: Leokadia  Rembisz, Lucyna Leszczyńska Strzelecka, Leokadia Bogoń, Zofia Młynarska, Genowefa Skomro, Genowefa Kołodziej, Alfreda Przybyło,  Elżbieta Kusek, Julia Błońska, Krystyna Czyż, Helena Telesz, Teresa Goch, Krystyna Dec, Zofia Dąbek, Stella Żyła, Małgorzata Ozga, Maria Samojeden,  Anna Kułaga, Wanda Świderska, Dorota Kopeć, Aneta Olko, Simona Wójtowicz, Bożena Sagan, Dorota Maziarz, Halina Ślusarczyk, Anna Puk, Wiesława Małys, Bożena Powęska, Krystyna Nycz, Krystyna Szabat i Dorota Zaguła.

Mino, iż rękodzieło to dziedzina przypisana kobietom, wśród prac znalazły się także haftowane obrazki autorstwa  – Stanisława Bery.

Wystawa od kilkunastu lat jest wspierana przez prace wykonane w ramach Kółka Rękodzieła przy Areszcie Śledczym w Nisku, któremu przewodniczy i wspiera własnym talentem kierownik działu penitencjarnego - Simona Wójtowicz.

Tradycyjnie już wernisaż był okazją do złożenia życzeń wszystkim Paniom, które w imieniu władz miejskich przekazał Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nisku – Tomasz Oleksak. Słowa uznania za twórczą pracę i artyzm prezentowanych prac wyraziła także obecna na wernisażu Zastępca Burmistrza – Teresa Sułkowska. Nie zabrakło także akcentów muzycznych. Uczestnicy wernisażu mogli usłyszeć kompozycje na akordeon w wykonaniu Zygmunta Kunikowskiego, natomiast artyści Operetki Śląskiej bawili licznie zgromadzoną publiczność  w sali widowiskowej NCK „Sokół”.

 Wszystkich zainteresowanych rękodziełem artystycznym zapraszamy do Niżańskiego Centrum Kultury. Wystawa będzie czynna do 31 marca br.

                                                                                                                                    Alicja Sochacka

fot. Marian Pelic

Galeria zdjęć