ico projekty unijne

 

Dotacja w ramach inicjatywy pt. „ Wsparcie rozwoju miast” na realizacje projektu pn. Nisko – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020

Cel projektu:

Przygotowanie dokumentacji, która może posłużyć do aplikowania o fundusze w ramach nowej perspektywy unijnej i która została przewidziana w działaniach podstawowych w Kompletnej Propozycji Projektu w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, a która ostatecznie nie będzie finansowana ze środków Mechanizmów Finansowych EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Opracowanie dokumentacji:

  1. Opracowanie dokumentacji dla uzbrojenia terenów inwestycyjnych.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie dokumentacji dla uzbrojenia terenów inwestycyjnych, umożliwiających rozwój gospodarczy miasta. W ramach przedsięwzięcia planuje się opracowanie dokumentów pod budowę drogi publicznej i drogi wewnętrznej wraz z oświetleniem oraz dokumentów pod budowę sieci wodociągowo – kanalizacyjnej. Efektem będzie uruchomienie nowych terenów przeznaczonych pod rozwój gospodarczy miasta. Celem przedsięwzięcia jest ożywienie gospodarcze miasta i stworzenie nowej przestrzeni do rozwoju przemysłowego.

  1. Opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obszarze rozwoju mieszkaniowego gminy i miasta Nisko w zakresie około 88 ha - Etap I. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie powierzchni gminy objętej planowaniem przestrzennym, a także stworzenie nowej przestrzeni do rozwoju mieszkaniowego i inwestycyjnego gminy. Efektem dokumentacji będzie uruchomienie nowej przestrzeni mieszkaniowej na terenie gminy, a w efekcie długofalowym wzrost liczby nowych mieszkańców gminy.

  1. Opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy budynku wielorodzinnego.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest przygotowanie miasta do budowy nowych budynków mieszkaniowych wielorodzinnych na potrzeby budownictwa niskoczynszowego. Planuje się budowę budynku mieszkaniowego o podwyższonym standardzie energetycznym, w szczególności kierowanym do mniej zamożnych mieszkańców gminy. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się opracowanie niezbędnej dokumentacji technicznej i środowiskowej dla budowy budynku wielorodzinnego, spełniającego standardy mieszkaniowe dla budownictwa niskoczynszowego. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie miasta do tworzenia nowej oferty mieszkaniowej dla obecnych i nowych mieszkańców gminy. Efektem będzie rozwój miasta w obszarze mieszkaniowym, w szczególności stworzenie sprawiedliwej oferty mieszkaniowej miasta dla osób o niższych dochodach.

  1. Opracowanie dokumentacji montażu instalacji fotowoltaicznej na budynkach użyteczności publicznej

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej dla montażu 10 kpl. instalacji fotowoltaicznych na 10 budynkach użyteczności publicznej. Celem przedsięwzięcia jest obniżenie zapotrzebowania na energię końcową w sektorze budownictwa użyteczności publicznej, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania budynków użyteczności publicznej na energię elektryczną. Efektem projektu będzie zwiększenie poziomu produkcji energii z OZE, obniżenie kosztów eksploatacji budynków użyteczności publicznej, co przełoży się na możliwość wykorzystania oszczędności finansowych na podniesienie jakości realizowanych usług publicznych przez Gminę. Przedsięwzięcie wpisuje się w przyjęty przez Gminę cel rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.

  1. Opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy farm fotowoltaicznych na potrzeby działania infrastruktury wodno – kanalizacyjnej

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej i środowiskowej dla budowy farmy fotowoltaicznej. Celem opracowanej dokumentacji jest zmniejszenie kosztów prowadzenia gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania infrastruktury komunalnej na energię końcową/elektryczną. Efektem będzie zwiększenie udziału OZE w produkcji energii końcowej na terenie gminy oraz obniżenie kosztów prowadzenia gospodarki wodno – ściekowej. Wpłynie to na podniesienie jakości realizowanych usług komunalnych i umożliwi realizację nowych projektów inwestycyjnych w sektorze wodno – kanalizacyjnym.

  1. Opracowanie dokumentacji technicznej na potrzeby realizacji przedsięwzięcia "Woda z nieba - recykling wód opadowych przy ZS-P Tysiąclecia oraz przy placu targowym w Nisku"

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie dokumentacji technicznej dla odbioru i zagospodarowania wody opadowej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 2 w Nisku oraz na terenie osiedla Nisko – Tysiąclecia, a także przy placu targowym w Nisku. Przedmiotem dokumentacji będzie opracowanie dokumentacji dla odbioru i zbierania wody opadowej we wskazanej lokalizacji wraz z infrastrukturą jej zagospodarowania.

Przedmiotem dokumentacji jest zaprojektowanie terenów zielonych przy ZS-P nr 2 na Osiedlu Tysiąclecia wraz z wykorzystaniem wody opadowej z dachu budynku szkoły i sali gimnastycznej do spłukiwania toalet w budynku szkoły oraz do nawodnienia utworzonych przyszkolnych terenów zielonych, ponadto odbiór i zagospodarowanie wody opadowej w pozostałej części osiedla i placu targowego w Nisku. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie miasta do zmian klimatu w zakresie zmagazynowania wody opadowej i ponownego wykorzystania.

  1. Kompleksowe doradztwo PPP Budowa basenu - opracowanie kompletnej dokumentacji umożliwiającej uruchomienie postępowania PPP.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest świadczenie kompleksowej usługi doradztwa przy przygotowaniu i opracowaniu pełnej dokumentacji umożliwiającej uruchomienie postępowania PPP. Przedmiotem postępowania PPP będzie budowa basenu. Doradztwo obejmować będzie również przeszkolenie pracowników urzędu z zakresu PPP. Obejmować będzie m.in. doradztwo prawne, ekonomiczno – finansowe, techniczne i związane z przeprowadzeniem postępowania w zakresie wyboru partnera prywatnego. Celem doradztwa jest przygotowanie samorządu do pozyskiwania kapitału zewnętrznego na realizację zadań publicznych z innych źródeł. Efektem przedsięwzięcia będzie nabycie umiejętności i wiedzy w zakresie prowadzenia postępowań z zakresu PPP przez lokalny samorząd.

  1. Kompleksowe doradztwo PPP Budowa Parku Tematycznego - opracowanie kompletnej dokumentacji umożliwiającej uruchomienie postępowania PPP.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest świadczenie kompleksowej usługi doradztwa przy przygotowaniu i opracowaniu pełnej dokumentacji umożliwiającej uruchomienie postępowania PPP. Przedmiotem postępowania PPP będzie budowa rekreacyjnego parku tematycznego. Doradztwo obejmować będzie również przeszkolenie pracowników urzędu z zakresu PPP. Obejmować będzie m.in. doradztwo prawne, ekonomiczno – finansowe, techniczne i związane z przeprowadzeniem postępowania w zakresie wyboru partnera prywatnego. Celem doradztwa jest przygotowanie samorządu do pozyskiwania kapitału zewnętrznego na realizację zadań publicznych z innych źródeł.

  1. Opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy strefy zieleni i instalacji do nawadniania terenów z zebranej wody opadowej.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie dokumentacji służącej utworzeniu parku zieleni na Osiedlu Nisko - Podwolina, która przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców i rozwoju terenów zielonych na terenie gminy. Zakres opracowania będzie obejmował zaprojektowanie zagospodarowania i utworzenia stref zielonych oraz zaprojektowanie instalacji do nawadniania terenów z zebranej wody opadowej. Celem nadrzędnym projektu jest zahamowanie spadku powierzchni terenów zielonych na obszarze miasta Nisko, co jest wynikiem rosnącej urbanizacji miasta, rosnącym udziałem terenów zagospodarowanych, zurbanizowanych. Kluczowym celem projektu jest zwiększenie powierzchni terenów zielonych na terenie miasta Nisko pełniących funkcje parku miejskiego o szerokim znaczeniu dla ochrony środowiska lokalnego, bioróżnorodności oraz dla tworzenia stref rekreacyjno – wypoczynkowych dla mieszkańców miasta.

  1. Opracowanie dokumentacji montażu wind i wykonania prac adaptacyjno - remontowych dla spełnienia standardu dostępności.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie 6 kompletów dokumentacji technicznej dla 6 placówek oświatowych w zakresie spełnienia standardów dostępności. Zakres dokumentacji obejmować będzie dostosowanie budynków oświatowych do spełnienia standardów dostępności.

Dotacja na realizacje projektu: 1 930 407,33 PLN

Dotacja współfinansowana jest w 85% ze środków Unii Europejskiej, w ramach Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz w 15% z budżetu państwa.