wycieczka seniorzy 77Ostatni miesiąc drugiego kwartału 2019 roku był u niżańskich seniorów wypełniony wieloma atrakcyjnymi wydarzeniami. Niżańskie Centrum Rozwoju wreszcie może dysponować przyznanymi na jego działalność funduszami, więc wystartowało z realizacją programu pod hasłem "Aktywny senior".

W dniu 13 czerwca odbyło się integracyjne spotkanie w Ulanowie z udziałem reprezentacji czterech kół terenowych Polskiego Związku Emerytów,Rencistów i Inwalidów (Rudnik, Nisko, Ulanów i Krzeszów). Upał i komary uniemożliwiłyby pobyt w altanie na flisackiej przystani nad Sanem, więc po zwiedzeniu Muzeum Flisactwa dalsza część spotkania odbyła się w chłodnej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanowie. Po krótkiej części informacyjnej nastąpiła część towarzyska, a więc posiłek oraz śpiewy i tańce. To były bardzo miło spędzone cztery godziny.

W dniach 17-18-19 czerwca miała miejsce wycieczka niżańskich seniorów na Mazury. Wprawdzie to dość daleko, ale w klimatyzowanym autokarze jechało się wygodnie. W pierwszym dniu największą atrakcją był rejs statkiem "Sejny" po trzech jeziorach. Ciekawostką dla nas było pokonywanie śluzy, łączącej dwa jeziora o różnym poziomie lustra wody. W drugim dniu w programie było Giżycko, a tam niezwykły most obrotowy oraz XIX-wieczna twierdza Boyen. Wspaniała panorama jezior roztacza się z górującej nad ulicą estakady. Podczas tej wycieczki odwiedziliśmy kilka świątyń, m.in. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, olsztyńską Katedrę św. Jakuba oraz Sanktuarium Matki Boskiej w Gietrzwałdzie. W ostatnim dniu wędrowaliśmy po polach bitwy pod Grunwaldem, a jadąc przez Warszawę wstąpiliśmy do Świątyni Opatrzności. Program wycieczki był bardzo bogaty, ale seniorzy dali radę! Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Niska, dziękując organizatorom, szczególnie pani prezes Władysławie Krasny, za ciekawie,przyjemnie i pożytecznie spędzone trzy dni. Zwłaszcza, że były to dni z piękną pogodą, przy umiarkowanej temperaturze i - co ciekawe - bez komarów, których plaga panuje w Nisku!

Ostatnie czerwcowe wydarzenie to zorganizowana w dniu 26 czerwca przez NCR wycieczka do Jarosławia dla czterech kół terenowych PZER i I. Dla Niska było przewidzianych 14 miejsc z ogólnej liczby 48 uczestników. Trochę obawialiśmy się zapowiadanej upalnej pogody, ale jakoś dało się wytrzymać, zwiedzaliśmy bowiem głównie wnętrza. Było więc muzeum w kamienicy Orsettich, prezentujące urządzenie mieszczańskiego domu, a potem podziemna trasa turystyczna, gdzie można poznać historię Jarosławia, tego ważnego, niegdyś kupieckiego miasta na trasie między Lwowem a Krakowem. Zwiedzaliśmy rynek z pięknym ratuszem, odwiedziliśmy też zabytkową cerkiew. Ostatnim punktem programu był pałac rodziny Dzieduszyckich w Zarzeczu koło Przeworska. Wzbudził nasz zachwyt nie tylko sam dobrze utrzymany budynek, ale i jego otoczenie, a zwłaszcza rosnący na froncie potężny platan.

Seniorzy serdecznie dziękują pracownikom stowarzyszenia Niżańskie Centrum Rozwoju, p.p. Katarzynie Woźniak i Stanisławowi Drygasiowi za tak ciekawą i dobrze zorganizowaną imprezę.

Galeria zdjęć

https://www.youtube.com/watch?v=4rL3FVP1R_g&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=MzO5RP6HJaI&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=3GhIxhW8xWc&feature=youtu.be

Tekst : L.Rem
Zdjęcia : Stanber