wolinaSołtys

Danuta Wytrzęś

RADA SOŁECKA 2019-2023

Janusz Galant - członek
Andrzej Galant - członek
Sylwester Maziarz - członek
Elżbieta Tomczak - członek
Bożena Marut - członek
Witold Madej - członek
Zbigniew Warchoł - członek
Anna Iskra - członek

Obszar
2,37 km2

Liczba mieszkańców
416 mieszkańców – stan na dzień 31 czerwca 2020 r.

Liczba przedsiębiorców
10 przedsiębiorców – stan na dzień 27 sierpnia 2020 r.

Ulice
Błonie, Henryka Sienkiewicza, Piaskowa, Sienkiewicza

Wolina to miejscowość położona w gminie Nisko, powiecie niżańskim, województwie podkarpackim, przy drodze krajowej nr 77. Graniczy z osiedlem Podwolina w Nisku oraz miejscowościami: Racławice, Nowa Wieś i Przędzel. Jest podzielona nieoficjalnie na trzy dzielnice: Wolina-Kolonia, Wolina-Centrum oraz Błonie. Należy do parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach, dekanat Nisko. Zabytkiem jest murowana kapliczka z początku XX w.

Na południowy wschód od miejscowości znajduje się Puszcza Sandomierska. Malowniczym elementem krajobrazowym miejscowości jest Jezioro Wolskie, będące starorzeczem rzeki San. Jest położone wśród pól uprawnych i otoczone drzewami. Możemy tutaj spotkać bobry i okresowo wydry. Pozostałością po dawnym korycie rzeki San jest także Dolina Zabełcze. Błonie to najstarsza część miejscowości. W Wolinie znajduje się stanowisko archeologiczne, powstałe w związku z odkryciem śladów osadnictwa z czasów kultury łużyckiej.

W miejscowości czynnie działa Stowarzyszenie Aktywnej Współpracy SAWW, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Towarzystwo Wędkarskie, które zrzesza nie tylko lokalnych, ale też okolicznych sympatyków tej aktywności. Ponadto znajduje się tutaj Wiejski Dom Kultury oraz funkcjonuje placówka wsparcia dziennego – Świetlica Środowiskowo-Profilaktyczna. Miejscem rekreacji jest boisko do piłki nożnej, boisko do piłki plażowej siatkowej oraz siłownia terenowa i plac zabaw.