na talerzu 12Święta wielkanocne kojarzą się z barszczem białym, święconką i słodkościami na stole. Jednakże każdy region Polski ma swoje lokalne tradycje, charakterystyczne tylko dla nich. Dotyczy to również kuchni i obrzędowości.

Te pierwsze zostały przybliżone seniorom – uczestnikom warsztatów kulinarnych, które odbyły się w siedzibie KGW „Nowosielczanki”, a które poprowadził Jerzy Nogal.

Uczestniczki zajęć aktywnie włączyły się w kuchenne prace, przygotowując między innymi śląski święcelnik, małopolską krzonówkę, sodrę i fizioły z Podhala, paschę z regionu Podlasia czy kaszubską prażnicę i jaja zapiekane z Mazowsza.

W trakcie warsztatów prowadzący udzielał cennych wskazówek, zarówno dotyczących przygotowywanych potraw, jak i ogólnej sztuki kulinarnej. Nie obyło się bez ciekawostek na temat tradycji wielkanocnych z różnych zakątków Polski.

Na koniec warsztatów Jerzy Nogal przygotował niespodziankę dla uczestników – zdjęcie grupowe zrobione zabytkowym aparatem.

Serdecznie dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki” za pomoc w realizacji warsztatów.

Projekt sfinansowano z Grantów Norweskich, a warsztatowe spotkanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Miejską Radą Seniorów w Nisku w ramach Uniwersytetu Seniora.

na talerzu 11na talerzu 10na talerzu 9na talerzu 8na talerzu 7na talerzu 6na talerzu 5na talerzu 4na talerzu 3na talerzu 2na talerzu 1