Zdrowy i bezpieczny seniorW piątek 22 marca 2024 r. seniorzy z Gminy i Miasta Nisko przybyli do Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” na spotkanie pn. „Zdrowy i bezpieczny Senior” zorganizowanie przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Waldemara Ślusarczyka oraz Miejską Radę Seniorów w Nisku. Zgromadzonych na spotkaniu Seniorów w imieniu Burmistrza Gminy i Miasta Nisko przywitał Zastępca Burmistrza Pan Zbigniew Kotuła. 
Dla seniorów przygotowano szereg bezpłatnych badań medycznych, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zdrowego stylu życia, które mogą mieć duży wpływ na ich zdrowie i ogólne bezpieczeństwo.

Szpital Specjalistyczny „Sanus” w Stalowej Woli umożliwił skorzystanie z bezpłatnych badań EKG czy bezpłatnego badania gęstości kości – densytometrii. Pan dr Zbigniew Gola - Dyrektor Szpitala Specjalistycznego „Sanus” w Stalowej Woli oraz specjalista z zakresu reumatologii i internista przedstawił seniorom zakres usług, którymi dysponuje placówka oraz zasady zdrowego żywienia i ogólnie zdrowego stylu życia. Konsultował również wyniki badań gęstości kości. Z kolei pani dr Katarzyna Gola-Małek internista, reumatolog oraz kardiolog konsultowała wyniki EKG, które przeprowadzały panie pielęgniarki ze szpitala.
Pan Michał Szewc prezes zarządu Laboratorium DILAB Diagnostyka Medyczna zaprezentował najnowsze laboratorium firmy DILAB, które powstało na terenie Niska oraz przedstawił jego możliwości diagnostyczne.
Diagności z Laboratorium DILAB służyli darmowymi badaniami poziomu glukozy we krwi oraz pomiarami ciśnienia krwi. Można było również uczestniczyć w ogólnych konsultacjach z diagnostą laboratoryjnym i poszerzyć wiedzę na temat istotnych parametrów i markerów. Ponadto seniorzy mogli dokonać rejestracji na darmowy program z NFZ pn. „Profilaktyka 40+” oraz wysłuchać wykładu na temat biomarkerów w chorobach układu krążenia wygłoszonego przez panią Katarzynę Czajkę – diagnostę laboratoryjnego firmy DILAB.
Druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Nisku pod kierunkiem opiekuna pana Tomasza Kusiaka uczyli seniorów na fantomach udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi defibrylatora AED.
Ostatnim punktem spotkania był wykład pani Joanny Majki dietetyka i trenera personalnego FitFamily24 Nisko. Pani trener przekazała swą wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz przeprowadziła z seniorami trening.
Spotkanie tradycyjnie obyło się pod patronatem Stowarzyszenia Manko – Głos Seniora w ramach programu Gmina Przyjazna Seniorom. Do grona przedsiębiorców z terenu Gminy i Miasta Nisko udzielających zniżki dla seniorów, którzy posiadają Kartę Seniora dołączyli :
- Laboratorium Dilab Diagnostyka Medyczna – 5% zniżki na badania diagnostyczne
- Studio Treningowe FitFamily24.pl - 10% zniżki na treningi w godzinach 9-12, 10% zniżki na usługę rozpisania diety
- Firma PHU Rollkomeks Danuta Król - każda kawa 5zł, każdy produkt 1zł taniej we wszystkich lokalach gastronomicznych
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków pochodzących z Funduszy Norweskich.

Galeria zdjęć